بهره برداری از سیستم های قدرت

مترجم سایت

بهره برداری از سیستم های قدرت - مخابرات - دیسپاچینگ- تجهیزات تله‌متری(SCADA)
سيستمهاي كنترل گسترده (DCS) دوشنبه نهم آبان 1390 22:6

با سلام خدمت بازدیدکنندگان عزیز. فایلی تحت عنوان سيستمهاي كنترل گسترده (DCS) که در 60 صفحه تهیه شده است را برای مطالعه شما دوستان قرار داده ام که می توانید از لینکی که در ادامه مطلب وجود دارد برای دانلود استفاده کنید.
حوزه كار و عمر سيستمهاي كنترل گستردهControl System Distributedيا DCS اكنون به پنجاه سال مي رسد و دوره هاي اوج خود را سپري كرده است. بيشترين درجه اهميت اين موضوع مربوط به زمان ساخت ميكرو كامپيوترهاي با قيمت كم در حدود سالهاي 1970 مي باشد. پس از آن حوزه كار DCSها در محدوده پروسه هاي صنعتي پيوسته گسترده تر و پيچيده تر شد.كاربردهاي مختلف اين تكنيكها در فرايندهاي مختلف صنعتي مانندشيمي، پتروشيمي، نفت و گاز و پالايشگاهها، صنايع آهن و فولاد و مواردي از اين قبيل است.امروزه DCSها به عنوان يك ابزار اتوماسيون معمول در آمده اندكه از ديدگاههاي مختلف مي توانند تعابير مختلفي داشته باشند. از نقطه نظر مهندسي پروسه اين سيستم مي تواند سبب بهبود ميزان توليد و كيفيت توليد و ايمني و قابل اطمينان و انعطاف پذيري بيشتر قسمتهاي صنعتي و افزايش حوزه نظارت بر مراحل اجراي يك پروسه به كار گرفته مي شود.از ديدگاه مهندسي كنترل و كامپيوتر اين فناوري حوزه اي است كه كاربرد و رشد سريع تكنولوژي مخابرات و شبكه ها ي كامپيوتري در خدمت سيستمهاي كنترلي را به نمايش مي گذاردو حتي منجر به معرفي و اختصاص شبكه هاي كامپيوتري براي سرويس ها كنترلي شد كه يك نمونه معروفCANيا(Control Area Network) است.

منبع: http://powerengineering.blogfa.com/post-389.aspx

پسورد: www.powerengineering.blogfa.com

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

تحولی جدید در شبکه فیبرهای نوری دوشنبه یازدهم مهر 1390 13:1

در نگاه اول آنها مثل تکه ای ژلاتین به نظر میرسند، اما در حقیقت این یک فناوری جدید بر پایه نانو است که میتواند سرعت کامپیوتر ها و اینترنت را صدها برابر افزایش دهد. البته پیش بینی میشود که این امر بین 5 تا 10 سال آینده محقق گردد. این فناوری توسط دکتر کوبی اسچور ابداع شده است.
دکتر اسچور یک فناوری جدید بر پایه پلاستیک را برای تولیدکنندگان دستگاه ها و قطعات نانو اپتیک ارائه کرده است. فیلترِ بر پایه پلاستیک ساخته شده توسط او که از شیارهای نانومتری در یک قطعه پلاستیکی تشکیل شده است، زمانی که در سوئیچ های فیبر نوری استفاده می گردد، میتواند وسایل ارتباطی را کوچکتر، انعطاف پذیر تر و قدرتمندتر سازد.


برای خواندن کامل متن به ادامه مطالب مراجعه کنید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

عنوان مطلب : آنالیز و بررسی پاشندگی موجبری فیبر نوری چند لایه

پسورد مورد نیاز برای باز کردن فایل : www.ir-micro.com


برای دریافت بر روی لینک زیر کلیک کنید

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

معرفی وب سایت گام به گام plc پنجشنبه بیست و چهارم شهریور 1390 12:0

معرفی وب سایت  گام به گام plc

مثالها وکاربردهای PLC در حوزه های مختلف PLC S7,PLC S5,LOGO وگرایشهای گوناگون نظیر Seimens ,Omron,LG,Samsung ...بصورت ارایه وآموزش نرم افزارها ،گردآوری منابع اصلی ،کتب وجزوات آموزشی PLC وارایه مقالات وتحقیقات در این زمینه به عنوان یک سایت ووبلاگ تخصصی PLC در خدمت عزیزان باشد!البته گرایشهای دیگر برق مخصوصا رباتیک ،الکترونیک وقدرت، ارایه فایل های تخصصی،استانداردهای آموزشی ونمونه سوالات مهارتی رشته های مختلف فنی وحرفه ای وکاردانش نیز از اهداف اصلی این وبگاه می باشد .

http://www.plcforall.ir/pic/1314881755_.png

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

نقش مركز كنترل در حفظ ايمني سيستم سه شنبه بیست و دوم شهریور 1390 14:24

نقش مركز كنترل در حفظ ايمني سيستم

كلمه ايمني به مفهوم عام رهايي از خطر يا ريسك يا به عبارتي در معرض خطر نبودن و به مفهوم خاص در كنترل شبكه حفاظت سيستم قدرت در برابر ريسك اضافه بار اجزاء سيستم، ولتاژ غير عادي، افت فركانس، ناپايداري سيستم، از دست دادن بار و نهايتاً خطر Shut down سيستم مي‌باشد.

هر حادثه اصلي كه باعث ايجاد حالت اضطراري، ديناميك و يا حالت زنگ خطر در سيستم مي‌گردد، مي‌تواند به عنوان حادثه حاد تلقي شود. در بهره‌برداري سيستم‌هاي قدرت ضرورت دارد كه اتفاقات احتمالي حاد مورد بررسي قرار گيرد و شدت حالت اضطراري حاصل بعد از وقوع هر حادثه احتمالي مشخص شود. با چنين بررسي اين امكان فراهم خواهد شد كه سيستم را به حالت‌هاي متفاوت نرمال طوري سوق دهيم كه اتفاقات احتمالي حاد را خنثي نموده و يا وقوع چنين حوادثي با شدت اثر كمتري همراه باشد. بنابراين با برنامه‌ريزي محدود نمودن حوادث احتمالي مي‌توان سيستم را به حالت نرمال با ايمني برتر هدايت نمود.

در توزيع اقتصادي بار فقط يك وضعيت معين نرمال مورد بررسي قرار مي‌گيرد و هيچگونه قيد و شرطي براي نشان دادن حالت اضطراري واقعي و يا احتمالي و اقدامات بعدي وجود ندارد.

با افزودن دو مولفه محدود نمودن حوادث احتمالي و محدوديتهاي اضطراري به برنامه‌ريزي توزيع اقتصادي بار، كنترل بازدارنده موثر ايجاد شده و باعث افزايش ايمني سيستم مي‌گردد.

واضح است كه با افزايش در مولفه فوق به برنامه‌ريزي توزيع اقتصادي بار، هزينه‌هاي بهره‌برداري افزايش مي‌يابد. اين هزينه‌ افزايشي هزينه‌اي است كه بازاي هر قدم از بهبود ايمني، سيستم پرداخت مي‌شود. بنابراين با مفهوم وسيعتر سيستمي به حالت نرمال مي‌باشد كه تحت شرايط ناخواسته قرار نگرفته و از ايمني بالائي برخوردار باشد.

در مراكز كنترل جديد بمنظور دستيابي به اهداف مورد نظر مجموعه‌اي از برنامه‌هاي كامپيوتري بكار گرفته مي‌شود كه مراحل كار اين برنامه‌ها به شرح زير مي‌باشد.

با استفاده از اطلاعات On Line سيستم مشخص مي‌شود كه آيا سيستم به حالت نرمال مي‌باشد يا خير؟ اگر سيستم بحالت نرمال باشد مشخص مي‌شود كه با وقوع اولين حادثه احتمالي حاد ايمني سيستم حفظ خواهد ماند يا خير.

در صورتيكه سيستم فاقد ايمني بالا باشد نمايانگر اينست كه حداقل يك حادثه احتمالي است كه باعث هدايت سيستم به حالت اضطراري خواهد شد. بدنبال آن مشخص مي‌شود كه چه اقدامات بازدارنده‌اي بايد صورت پذيرد تا سيستم در شرايط ايمن برگردد.

در صورتيكه سيستم به حالت اضطراري باشد ضروري است عمليات صحيح برگرداندن سيستم به حالت نرمال انجام شده و بار‌هاي مصرفي قطع شده در مدار قرار گيرند.

در حقيقت در قدم اول مانيتور ايمني، در مرحله دوم و سوم آناليز ايمني سيستم، در مرحله چهارم كنترل اضطراري و در مرحله پنجم كنترل بازگرداندن سيستم صورت مي‌گيرد.

مانيتور ايمني (Security Monitoring):

مانيتور ايمني مشخص كننده اطلاعات On Line سيستم واقعي بوده و ضمن چك كردن اطلاعات مورد نياز، حالت بهره‌برداري سيستم را نشان مي‌دهد. بعلاوه ساختار واقعي سيستم و وضعيت باز يا بسته بودن كليد‌ها و سكسيونر‌ها بكمك مانيتور ايمني مشخص مي‌شود. مانيتور ايمني مي‌تواند اطلاعات واقعي سيستم را مستقيماً و يا از طريق (State Estimation (SE)) دريافت نمايد. دريافت اطلاعات از طريق SE حائز اين مزاياست كه اطلاعات زائد سيستم را حذف نموده و با ارتباط با اطلاعات آماري، اطلاعات صحيح‌تري فراهم مي‌نمايد. از طرفي اطلاعات دريافت شده غلط مشخص شده و اطلاعات مناطقي از سيستم كه فاقد سيستم‌هاي تله‌متري هستند و يا از نظر ارسال اطلاعات دچار اشكال شده‌اند محاسبه مي‌گردد. ولي با استفاده از SE زمان اجراي برنامه‌هاي طولاني‌تر از حالتي است كه اطلاعات خام مستقيماً بوسيله مانيتور ايمني دريافت گردد.

تحليل‌گر ايمني (Security Analyser):

تحليل‌گر ايمني سيستم اتفاقات احتمالي سيستم را مورد بررسي قرار داده و اولويت شدت حوادث احتمالي را مشخص مي‌كند. در صورتيكه سيستم فاقد ايمني باشد عمليات بازدارنده مورد لزوم تعيين مي‌گردد.

از آنجائيكه معمولاً در سيستمهاي قدرت بحداقل رساندن هزينه‌هاي بهره‌برداري مورد توجه قرار مي‌گيرد، لذا ايمني سيستم بايد براي هزينه‌ افزايشي معيني فراهم گردد.

بنابراين ضرورت دارد روش بهينه‌سازي براي تعيين عمليات بازدارنده صورت پذيرد.

قهرمان ابوذر جيرندهي

مديريت ديسپاچينگ و مخابرات ـ شركت توانير

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

برای دریافت فایل روی لینک زیر کلیک کنید...

بررسي اصول تقسيم وظايف و اهداف استراتژيك در سيستمهاي ديسپاچينگ

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

یکی از مهمترین مسائل در حوزه دیسپاچینگ و مخابرات صنعت‌برق سرعت بروز‌رسانی و دقت اطلاعات در مراکز دیسپاچینگ است و این امر بشدت وابسته به پروتکل ارتباطی بین مرکز دیسپاچینگ و پایانه یا سیستم اتوماسیون پست است. در پروتکلهای قدیمی به دلیل اینکه درخواست اطلاعات بصورت کاملاً‌مشخص از نظر نوع، آدرس و حجم اطلاعات به مرکز دیسپاچینگ بدقت قابل محاسبه است ولی در پروتکل استاندارد IEC 60870-5-101 مرکز تنها درخواست اطلاعات از پست می‌کند و تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه اطلاعاتی و با چه حجمی ارسال شود توسط نرم‌افزار پایانه یا سیستم اتوماسیون پست انجام می‌شود. بنابراین طراحی و پیاده‌سازی الگوریتم مناسب برای ارسال اطلاعات بگونه‌ای که سرعت و دقت مطلوب را تضمین کند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این مقاله ابتدا نحوه ارسال اطلاعات و بررسی سرعت ارسال در پروتکل Indactic 2033 پیاده‌سازی شده در مرکز دیسپاچینگ ملی و مراکز دیسپاچینگ منطقه‌ای تهران و مرکزی (اصفهان) بعنوان یک پروتکل با درخواستهای مشخص، ارایه می‌شود. پس از آن الگوریتم متداول فعلی که برای ارسال اطلاعات در پروتکل IEC 60870-5-101 درحال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد ارایه و بررسی می‌شود. سپس الگوریتم پیشنهادی بعنوان الگوریتم بهینه برای ارسال اطلاعات تبیین شده و نقاط قوت آن معرفی می‌شود. در انتها نتایج بررسی سه مدل فوق مقایسه و نتیجه‌گیری می‌شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

سه جلد کتاب در ضمینه برق قدرت پنجشنبه بیست و سوم تیر 1390 22:5
در این پست می خواهم سه جلد کتاب در ضمینه برق قدرت با نامهای آموزش و کاربرد نرم افزار NEPLAN - سیستم اتوماسیون DCS در پست های برق فشار قوی - آموزش و کاربرد نرم افزار DIGSILENT را به شما معرفی نمایم.

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

اتوماسیون صنعتی چهارشنبه هشتم تیر 1390 12:29

در لینک زیر فایلی با عنوان "بررسی سیستم های تله متری کنترل و اتوماسیون صنعتی" ارائه شده است که می توانید از آن بهره لازم را ببرید .

                                                                                      

لینک دانلود

حجم : 5005کیلوبایت

فرمت : pdf

تعداد صفحات : 150

منبع : www.powerengineering.blogfa.com

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

از انتقال تا دیسپاچینگ چهارشنبه هشتم تیر 1390 12:27
فایلی را با عنوان " انتقال برق از ایستگاه  تا کنترل دیسپاچینگ" برای شما دوستان تهیه نمودم که می توانید با مطالعه آن با کم و کیف بهره وری در صنعت برق آشنا شوید .لینک دانلود

حجم : 2159 کیلوبایت

فرمت : pdf

تعداد صفحات : 107

تهیه شده در شرکت برق منطقه ای فارس
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

معرفی سیستم DCS

DCS :مخفف Distributed Controller System است، هدف از آن انجام عمليات كنترلي به صورت غيرمتمركز یا توزیع شده می باشد. در این سیستم كليه كنترلرها و یا سنسورهای محلی در پروسس به اتاق كنترل آورده شده و پس از پردازش نرم افزاری مثلا: برای کنترل دمای یک راکتور واحد شیمیایی بصورت کنترل PID و یا فازی و یا هر نوع کنترل طراحی شده در نرم افزار سیستم بصورت اتوماتیک یا از پیش طراحی شده و یا بصورت دستی در نهایت سیگنال متناسب با با دستگاه یا المان کنترل شونده بصورت خروجی و متمركز انجام مي شود .اين در حالي است كه در سيستم هاي نيوماتيك قدیمی كنترلرها اکثرا به صورت محلي وجود داشت كه در سايت نصب شده اند اما در DCS ديگر كنترلري در محل سايت نداريم ؛ آنچه اساسا در سيستم DCS رخ مي دهد ؛ تقسيم عمليات كنترلي بين چندين كنترل كننده است كه در اتاق كنترل قرار گرفته اند ؛ به دليل همين تقسيم است كه سيستم Distributed نام گذاري شده است. در اين سيستم حلقه هاي ساده اي متشكل از Field و كنترلر وجود دارد كه اين كنترلرها (ميكروپروسسورها) در يك لايه بالاتر در سطح supervisor به هم متصل هستند . 

 

براي DCS مي توان چهارسطح كاري در نظر گرفت :

  1. Field: در اين سطح ما با سنسورها و عملكردها سرو كار داريم.
  2. Marshal cabinet: ترمينالهايي كه wiring را مرتب مي كنند در اين ترمينالها ايزولاتور ؛ signal conditioner barriers و… موجود است.
  3. Process station: شامل كابينت هايي است كه داخلشان كارت I/Oو كنترلرها قرار دارد.
  4. :Operator station جايي كه اپراتور مي نشيند plant را نظارت مي نمايد.

 

در اين جا I/O Bus به صورت سريال است.,  و كنترلرهاي مختلف از طريق data highway به هم متصل هستند و گاها از پروتكل  RS485يا   RS232استفاده می کنند. معمولا پروتكل data Highway  را توسط يک interface تبديل به پروتكل Ethernet مي نمايند. مثلا از انواع اين interface هامي توان به HDL اشاره كرد. ارتباطLAN از طريق كابل كواكسيال ; زوج سيم يا فيبرنوري صورت مي گيرد. در سيستم DCS معمولا كنترلرها به صورت Full redundant هستند . به اين صورت كه دو تا كنترلر در مدار وجود دارد يكي slave و ديگري  master ;   slaveدائما سالم بودن master را چك مي كند چنانچه درست عمل نكند ، خود master , slave مي شود. (hand shaking) كارت هاي I/O هم قابليت redundancy دارند ولي آنچه در مورد كارتهاي I/O بايد دقت شود آن است كه كارت هايي كه redundant يكديگر هستند در يك rack قرار نگيرند ؛ كه اگر احتمالا back planدچار مشكل شد بتوان از كارت redundant استفاده نماييم . به طور خلاصه مي توان معماري يك سيستم DCS را به صورت زير نمايش داد.

 

 در سيستم PID , DCS در كنترلرها انجام مي شود . نكته بسيار مهم در مورد DCS قابليت ذخيره سازي اطلاعات است. در سيستم هاي قديمي چنانچه از اطلاعات بدست آمده استفاده نماييم ؛ اطلاعات ازبين مي رود در حاليكه در سيستم DCS قابلت ذخيره سازي اطلاعات دارد. مشكل عمده در سيستم هاي DCS ،Vendor dependent بودن اين سيستم است ؛ مثلا اگر كنترلر از يك شركت خريداري كنيم ؛ قطعات يدكي را هم بايد از همان شركت بخريم .

برای توضیح بیشتر این فایل را دانلود کنید ۴۱۶kb  

http://irew.blogfa.com
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

در دالاس آمريكا تحقيقات و آزمايش هايي در دست انجام است كه اگر به نتيجه برسد، همه كساني كه به شبكه برق متصل هستند قادر خواهند بود، صدا ، ويديو و اطلاعات اينترنتي را با قيمت كم و كيفيت بالا و با حجم تقريباً نا محدود به آساني و فقطً با استفاده از يك آداپتور ارزان كه به برق خانه وصل مي شود،   رد و بدل كنند.

ويليام استورات، مبتكر اين طرح  بر اين باور است كه اين فن آوري شبكه هاي ملي برق را قادر خواهد كرد تا سرويس هاي ارتباطي را به خانه ها، مدارس، مراكز تجاري و نواحي روستايي ارائه دهند. در واقع بدينوسيله هر شبكه ملي برق يك شبكه گسترده و موثر اطلاعاتي و مخابراتي نيز خواهد شد.

در اين فن آوري  به جاي سيم هاي حامل جريان برق از ميدان مغناطيسي اطراف آنها براي انتقال ويديو، صدا و ديگر داده ها استفاده مي شود. اين كار شبكه قدرت را قادر مي سازد تا داده هاي تلفني ، راديويي ، ويديو ، اينترنت و ماهواره را به هر جايي در شبكه انتقال دهد.

شركت Fusion  Media كه مجري اين پروژه مي باشد ادعا مي كند كه اين فن آوري از خطوط قدرت به شكلي استفاده مي كند كه مشكل نويز خط ، عدم تعادل بار الكتريكي و تداخل ترانسفورماتوري كه قبلاً بصورت مشكلات و موانعي در سر راه انتقال اطلاعات از طريق سيستمPLC  خود را نشان ميدادند ديگر بروز نخواهند نمود.

اطلاعاتي كه از Web site  شركت مجري طرح بدست آمده نشان مي دهد كه استفاده رسمي از اين تكنولوژي  از  نيمه دوم سال 2000 شروع خواهد شد.Fusion Media  در نظر دارد فن آوري ارتباطي خود با استفاده از خطوط انتقال نيرو را به شركت هاي برق و مخابرات و ديگر شركت هاي علاقمند به آن عرضه كند. علاوه بر اينها، شركت Fusion  Media ادعا ميكند كه اين تكنولوژي امكاني براي شركت ها فراهم مي آورد تا هزينه هاي توزيع و نگهداري و مصرف مشتركين را با دقت بيشتري بتوانند مونيتوركنند.

  

منبع :       مؤسسه Utility  Automation

آدرس:    http://www.pennnet.com

نوشته شده توسط   | لینک ثابت |

از انتقال تا دیسپاچینگ یکشنبه بیست و دوم خرداد 1390 0:10
فایلی را با عنوان " انتقال برق از ایستگاه  تا کنترل دیسپاچینگ" برای شما دوستان تهیه نمودم که می توانید با مطالعه آن با کم و کیف بهره وری در صنعت برق آشنا شوید .

 

لینک دانلود

حجم : 2159 کیلوبایت

فرمت : pdf

تعداد صفحات : 107

تهیه شده در شرکت برق منطقه ای فارس
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |


سیستم اندازه­گیری هوشمند (AMI) چیست؟ پنجشنبه پنجم خرداد 1390 15:58

سیستم اندازه­گیری هوشمند (AMI) چیست؟

سیستم یکپارچه­ای شامل سخت­افزار، نرم­افزار، شبکه و بستر مخابراتی می­باشد و اطلاعاتی نظیر مصرف، دیماند، ولتاژ، جریان و اطلاعات دیگر را بصورت نزدیک بهReal Time  یا Real Time از سمت مصرف کننده دریافت می­کند. این سیستم با ایجاد بستر مخابراتی دو طرفه قابلیت قرائت، پیکربندی، نظارت و کنترل از راه دور کنتورها، جمع­آوری، مدیریت، پردازش و تحلیل اطلاعات جمع­آوری شده را داشته و گرافها و گزارشهای لازم را تولید می­کند. تمام فرایندهای مذکور بصورت خودکار انجام می­پذیرد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط   | لینک ثابت |